Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:107
TÝDEN:107
CELKEM:1952283
Tento spolek založil malíř skla Hubert Pohl kolem roku 1900, když mezi svými kamarády, spolupracovníky a mezi úředníky sklárny získával jeho členy. Podle jiných pramenů údajně vznikl spolek z hudebního klubu a pěveckého kvarteta, vzniklého již v roce 1890. V obou případech byl Pohl hybnou silou při založení a rozvoji tohoto spolku. Pomalu se začali přidávat další zpěváci z různých vrstev obyvatelstva. Tak jako většina našich spolků měl i tento pěvecký vlastní prapor. Patronka praporu byla manželka sklářského továrníka Schreibera. Samotné svěcení se odbývalo v hostinci na náměstí a následná velká slavnost se konala v tzv. „tančírně“ za starou brusírnou skla.
Prvním sbormistrem spolku byl učitel Schwarzer, který na počátku nacvičoval písně pomocí houslí. Teprve během dalších let mohly býti opatřeny za podpory vedení sklárny nástroje pro malý orchestr. Bylo také postaveno malé jeviště, na kterém se od té doby mohlo nejen zpívat, ale také hrát divadlo. Patrně to bylo v horním sále hostince U Skláren .
Těžkou ztrátu utrpěl spolek náhlým úmrtím svého prvního vedoucího Pohla. Jeho „úřad“ vykonávali v průběhu let: vrchní učitel Barter, učitel Pulkert, prokurista Sedlatschek, Martínek a rolník Veselý.
V roce 1912 převzal pěvecké a hudební vedení spolku učitel Adolf Krist. Důkladnějším náborem a dobrým uměleckým podáním se mu podařilo zvýšit počet aktivních zpěváků na 60 a spolku dát novou vzpruhu.
Dne 28. června 1914, když byl náš spolek na pěvecké slavnosti v moravské Červené Vodě, přišla zpráva o vraždě následníka trůnu v Sarajevu. Důsledkem války byla většina zpěváků povolána k vojenské službě, což vedlo k zániku spolku.
Po ukončení války se sešla malá skupinka staré zpěvácké gardy ve spolkovém sále hostince U Sklárny a rozhodla se oživit pěveckou tradici. Brzy byly pořádány jarní a podzimní pěvecké večery, silvestrovské slavnosti a divadelní představení. K vrcholům patřívaly slavnosti v tzv. Tančírně za brusírnou, nebo u „Krötenplum“a v zahradě domu Maxe Schreibera. Rovněž pěvecký ples se těšil velké oblibě. Spolek, jehož počet členů stoupl na 120, se účastnil všech oblastních pěveckých slavností. Tam také dosahoval všeobecného uznání.
S jakou radostí a oddaností se zpívalo a hrálo na hojně navštěvovaných zkouškách. Navzdory různým politickým a sociálním postojům jednotlivých členů nedošlo k vážnějším vzájemným třenicím.
V roce 1926 odešel sbormistr Krist do Štětinova jako vrchní učitel. Jeho nástupcem se stal učitel ve výslužbě Jannig. Se sklárenským úředníkem Wepschekem se snažili činnost spolku v jeho dosavadním rozsahu udržet. Kolem roku 1930 odešla téměř polovina členů k nově založenému Dělnickému pěveckému spolku. Teprve když v létech 1934/35 počet členů z dolního Rapotína silně narostl, byly opět pořádány týdenní zkoušky v hostinci „U uhlírny“ na náměstí. Tehdy bylo také dosaženo původního stavu členů. V té době zde byl vytvořen i dámský sbor, který byl též publikem velmi oceňován. Mimo tyto sbory byl v Rapotíně velmi činný katolický sbor se 100 členy.
Zpracoval: Stanislav Hošek
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:107
TÝDEN:107
CELKEM:1952283
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.