Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:263
TÝDEN:1874
CELKEM:1864199
Na základě pátrání v Okresním archívu Šumperk byl založen dobrovolný hasičský sbor v obci Reitendorf dnes Rapotín v roce 1885.
Vzhledem ke skutečnosti, že většina obyvatelstva byla převážně německé národnosti byl i tento první dobrovolný hasičský sbor v Rapotíně německý. Bohužel se z této doby krom několika neurčitých fotografií a krátkých zpráv nedochovaly o činnosti místních hasičů žádné dokumenty.
Konec II. světové války se všemi důsledky, které následovaly znamenal „ vylidnění“ většiny obcí v oblasti tehdejších Sudet. Díky poloze v blízkosti okresního města a místní sklárně nabízející možnost pracovních příležitostí byl Rapotín dosídlen českým obyvatelstvem poměrně rychle. Takže již 29.června 1946 mohl být v místním hostinci na ustavující valné hromadě založen český sbor dobrovolných hasičů.
Valné hromady se zúčastnilo 31 občanů z řad nových dosídlenců. Starostou nového sboru byl zvolen Vilibald Koláček, velitelem Karel Potměšil, jednatelem František Zbořil a hospodářem František Bohata.
Hasičská zbrojnice díky pohnuté době zela prázdnotou a tak prvním úkolem dobrovolných hasičů bylo zabezpečit materiálovou základnu. Již v říjnu 1946 byla zakoupena motorová stříkačka a další věcné vybavení včetně deseti kusů cvičných uniforem. To vše v hodnotě 35 000 korun z rozpočtu Národního výboru. Dohledat automobilovou stříkačku, která byla původně ve výzbroji rapotínských hasičů se nepodařilo a tak počátkem roku 1947 byl zakoupen nepojízdný požární automobil zn. Ford. Opravu provedla firma A. Odstrčil ze Šumperka.
V této době vyjížděli hasiči z Rapotína nejen k požárům na území obce, ale zasahovali také při požárech v Rejcharticích, Hanušovicích, Kopřivné, Hraběšicích a Červenohorském sedle. Sbor se úspěšně rozrůstal a proto bylo v roce 1949 přiděleno hasičům přízemí domu naproti původní hasičské zbrojnici. Zde si svépomocí vybudovali druhou garáž a šatnu s klubovnou. Na staré zbrojnici současně provedli opravu podlahy a dřevěné věže na sušení hadic.
V následujících letech se pohybovala členská základna SDH Rapotín mezi dvaceti až padesáti členy a stejně jako okolní sbory zažíval období rozvoje a útlumu. Členové se pravidelně účastnili soutěží v požárním sportu, pořádali kulturní akce, nebo organizovali brigády v rámci rozvoje obce. V roce 1958 byla přidělena SDH motorová stříkačka PPS 8.
Ve stejném roce již dosluhuje požární automobil Ford a je nutné řešit vybavení sboru vyhovujícím dopravním prostředkem. Teprve v roce 1960 je pořízen starší nákladní automobil Praga RN – valník s plachtou.
Zakoupení vozidla vneslo nový impulz do činnosti SDH a také přineslo rozšíření členské základny a zvýšení akceschopnosti jednotky. V šedesátých letech minulého století prokazovali místní hasiči svou zručnost při požárech nejen na území obce Rapotín. V roce 1963 zasahovali při požáru lékárny ve Velkých Losinách, ve stejném roce při požáru hostince v Rejcharticích a obytného domu v Petrově n. Desnou . V samotném Rapotíně to byl požár dřevotvaru (cívkárny) nedaleko kostela a stodoly VÚCHS Rapotín. V roce 1965 hasila jednotka SDH požár kravína VÚCHS a v druhé polovině roku také stodolu stejného podniku. Mimo samotných zásahů vykazoval sbor preventivní činnost v podobě pravidelných protipožárních prohlídek obytných domů a místních provozoven. Každoročně byly také pořádány soutěže v požárním sportu. Z kulturních akcí to byly plesy a májové veselice (kácení májky). Výtěžky z těchto akcí a ze sběru starého železa byly používány na rozvoj technické vybavenosti sboru a také na pořádání poznávacích zájezdů pro členy SDH a jejich rodinné příslušníky.
V roce 1974 byl posílen strojový park o motorovou stříkačku PPS 12. Bohužel ve stejném roce definitivně dosloužil automobil Praga RN a v následném roce byl vyřazen z provozu. Další dva roky byl sbor bez dopravního prostředku což negativně ovlivnilo jeho celkovou činnost. Teprve v roce 1977 byl zakoupen od Státního statku Šumperk vyřazený nákl. automobil zn. ROBUR – valník s plachtou a svépomocí uveden do provozuschopného stavu. Nákup vozidla opět zvýšil aktivitu sboru.
13.7.1985 oslavil sbor v dobré kondici 100 let své existence a vstoupil do dalšího století své činnosti s členskou základnou 48 členů, s jedním soutěžním družstvem mužů a jedním družstvem mladých hasičů.
Na jaře 1988 bylo nahrazeno často poruchové vozidlo Robur jiným automobilem stejné značky a provedení. Devadesátá léta minulého století byla pro SDH Rapotín značně aktivní ať se již jedná o samotnou hasičskou činnost, nebo aktivity v oblasti kultury . Ve spolupráci s místním spolkem „RAPIPA“ byla zavedena tradice pořádání mikulášských nadílek pro děti s hranými, svérázně upravenými klasickými pohádkami (herci byli členové SDH a Rapipy) s odpoledním setkáním s Mikulášem a čerty a večerní zábavou pro dospělé. Také tradiční „pochovávání basy“mělo vždy vysokou návštěvnost.
V létě 1993 se jednotka účastnila rozsáhlého lesního požáru v katastru obce Loučné nad Desnou, při kterém zasahovala většina jednotek z okolí a vojáci z pluku CO.
V roce 1995 odprodala obec dům, který částečně využíval sbor jako hasičskou zbrojnici a nastal problém „kam s ním“. Naštěstí se představitelé obce k tomuto problému postavily vstřícně a následující rok se začalo v rámci oprav panelového sídliště u skláren také s přestavbou bývalé kotelny na hasičskou zbrojnici.
Téhož roku bylo z důvodů vysokých provozních nákladů vyřazeno z provozu vozidlo ROBUR s benzínovým motorem a nahradila jej AVIA A 31 - valník s plachtou. Na jaře 1997 zakoupila obec Rapotín pro jednotku SDH automobilovou cisternu Liaz CAS-25 RTHP. Nikdo v té době netušil, že tento nákup přišel opravdu včas.
V červenci 1997 postihla obec Rapotín stejně jako valnou část Moravy povodeň, při které členové SDH prokázali svou akceschopnost a ochotu pomáhat potřebným. Tato událost ukázala nutnost znatelně zlepšit technické vybavení jednotek SDH, protože v případě podobné mimořádné události rozsáhlého charakteru jsou jednotky dobrovolných hasičů jedním z mála subjektů, na které se mohou obecní úřady spolehnout. V lednu 1999 byla slavnostně předána do užívání dobrovolným hasičům nová zbrojnice .
V srpnu 2002 byla opět prověřena schopnost jednotky zasahovat při mimořádných událostech i mimo katastr obce, kdy byli její členové vyzváni, aby zasahovali v Praze při záchranných pracech a odstraňování následků povodně, která postihla tentokrát území Čech. Za tuto činnost obdržela jednotka děkovný list od tehdejšího ministra vnitra ČR.
Co se týče větších zásahů tak v roce 2003 zasahovali spolu s pěti okolními jednotkami rapotínští hasiči při likvidaci požáru seníku a v blízkosti uložených dřevěných palet ve Velkých Losinách.
V první třetině roku 2005 vyjížděla jednotka SDH Rapotín hned ke dvěma větším požárům na svém území.
V únoru lehla popelem dřevěná budova bývalých šaten na fotbalovém hřišti TJ Jiskra a za necelý měsíc rukou mladého žháře došlo ke zničení části Kulturního domu v Rapotíně.
Tímto požárem byla přerušena dlouholetá tradice SDH v pořádání kulturních akcí jako byly mikulášské nadílky či pochovávání basy.
120. výročí svého trvání oslavili dobrovolní hasiči v říjnu 2005 dnem otevřených dveří v hasičské zbrojnici spojeným s výstavou historické i současné hasičské techniky.
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:263
TÝDEN:1874
CELKEM:1864199
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.